Jaké zavazadlo si vzít na cestu

Jaké zavazadlo si vzít na cestu

Obecná pravidla

Už víte, kam a kdy letíte, letenku máte v kapse, stačí jen vybrat, co si vzít sebou na cestu. Podle toho i vybíráte velikost kufru, kabelky nebo batohu. Než si dáte do zavazadla kromě oblečení i fén nebo svačinu, zjistěte si, jak těžké a velké zavazadlo vám letecká společnost povolí přepravit. Sepsali jsme pro vás základní pravidla, na které byste neměli zapomenout.


1. Rozměry zavazadla

Pro rozměry, platí obecné pravidlo, že by součet všech tří stran odbaveného zavazadla neměl svými rozměry přesahovat 158 cm.

 

2. Váha zavazadla 

Co se týká váhy, aplikuje většina společností tzv. kusový systém, což v praxi znamená, že máte v ceně letenky nárok na jeden kus zavazadla o váze 23 kg a výše uvedených rozměrů. Na letence je označeno jako 1PC. U některých leteckých společností a určitých oblastí nebo destinací platí také 2PC, v tom případě máte nárok na 2 kusy po 23 kg.

Někteří dopravci používají stále váhový systém, kde na své letence naleznete místo 1PC údaj 15K, 20K, 23K nebo dokonce 30K podle kilogramů, které vám v ceně letenky dovolí přepravit. Místo, kde tento údaj na své letence naleznete je označen červeně. Pozor, zejména u domácích letů po USA, pokud nebyly zakoupeny společně s dálkovou letenkou z Evropy, bývá 0PC a za odbavené zavazadlo se musí hradit dle platného ceníku letecké společnosti.

FROM /TO                 FLIGHT        CL DATE         DEP         FARE BASIS        NVB      NVA      BAG     ST

PRAGUE RUZYNE      BA 863 S      21SEP            1335        NLE2EU             21SEP   21SEP    1PC     OK

TERMINAL:1

LONDON HEATHROW                  ARRIVAL TIME: 1440

TERMINAL:3


3. Příruční (kabinové) zavazadlo

I u příručních zavazadel platí obecné pravidlo, že by součet všech tří stran neměl přesáhnout 115 cm. (Tento údaj se může lišit u některých nízkonákladových dopravců, např. Wizzair přepraví na palubě zdarma jen zavazadlo o rozměrech 42x32x25 nebo menší. Za poplatek si pak můžete vzít zavazadlo o maximálních rozměrech 56x45x25 cm).

Příruční zavazadla se v praxi neváží, i když by určité váhové limity měla splňovat. Běžně povolenou váhou je 5 - 8 kg, u vybraných společností i 12 kg nebo dokonce 23 kg. Pro konkrétní informace týkající se vašeho letu nás prosím kontaktujte nebo navštivte stránky letecké společnosti.

 

4. A nezapomeňte!

Ve vlastním zájmu označte svá zavazadla štítkem se jménem a adresou, příp. telefonním číslem.

Všechny cenné předměty, důležité dokumenty nebo léky si vezměte s sebou do příručního zavazadla.

Svá zavazadla zamkněte, popřípadě nechte zabalit.

Visačky a cedulky z předešlých cest odstraňte. Snížíte tak riziko nesprávného doručení zavazadla

 

Pokud si i přesto nejste jisti, na kolik zavazadel nebo jak velké máte nárok, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.