Zdraví a prevence na cestách

Zdraví a prevence na cestách

Na co si dávat pozor

V případě, že cestujete do jakékoliv destinace, doporučujeme vám konzultovat zdravotní rizika a možné hrozby u odborníků na zdravotní péči pro cestovatele.

Zde vám popíšeme pár rad, na co si dávat obecně pozor.

STRAVOVÁNÍ

Při cestách do exotických krajů je lépe vyhnout se stravování na ulici. Hygienická úroveň pouličních kuchařů a místního obyvatelstva je ve většině případů velice nízká, ani jejich zdravotní stav nemusí být zcela uspokojivý. Vyhýbejte se nedostatečně tepelně upraveným pokrmům, zvláště z masa, ryb a mořských živočichů. Některé ryby (ulovené v blízkosti přístavu) mohou být nositele parazitů a žloutenky A. Pozor dávejte i na ovoce a zeleninu: co lze loupat-oloupejte, ostatní řádně omyjte. Pozor na listovou zeleninu a saláty z ní připravené (může být nedobře očištěná, nebo omytá v nekvalitní vodě). Při nákupech dávejte přednost kvalitním dovozovým potravinám z rozvinutých zemí. Nepijte vodu z neznámého zdroje, používejte pokud možno balenou pitnou vodu (kontrolujte těsnost a perforaci uzávěrů).

KOUPÁNÍ

Při pobytu v exotických zemích se vyhýbejte koupání v povrchových stojatých vodách s bohatou vegetací. Upřednostněte koupání v tekoucí vodě. Při koupání v moři a potápění nepřeceňujte své síly (při dlouhém plavání může dojít k vyčerpání, křečím a podchlazení. Pozor na velké vlny, víry a spodní proudy. Nepodceňujte vliv alkoholu.
Při koupání a potápění v moři hrozí riziko setkání s nepříjemnými, dravými i jedovatými tvory – mořští ježci, medúzy, ryby. Mějte sebou pinzetu, dezinfekci, účinný prostředek. Používejte boty do vody.

ZVÍŘATA A HMYZ

Při cestách nepodceňujte kontakt se zvířaty. Zvlášť nebezpeční mohou být toulaví psi a kočky, opice, netopýři - mohou být zdrojem životu nebezpečné vztekliny. Divoce žijící zvířata jsou většinou plachá.
Pozor na štíry, pavouky a hady - používejte kvalitní pevnou vyšší obuv. Nejjedovatější hadi žijí v tropické Asii, Jižní Americe a v Austrálii.
Při soumraku narůstá aktivita komárů přenášejících malárii, žlutou zimnici a horečku Dengue. Používejte vhodné oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, kvalitní repelenty. V rizikových oblastech použijte po poradě s odborníky na cestovní medicínu vhodnou antimalarickou profylaxi. Mnohé oblasti a země rovníkové Afriky a jižní Ameriky vyžadují povinné očkování proti žluté zimnici. Na spaní používejte impregnované moskytiéry. Mouchy mohou být aktivním i pasivním zdrojem infekcí, jako například spavá nemoc, průjmová onemocnění.

PRŮJMY A PORANĚNÍ

Průjem patří mezi nejčastější onemocnění cestovatelů, postihuje až 80% cestovatelů do exotických zemí. Průjem bývá často provázen bolestmi břicha, teplotou, zvracením, přítomností krve a hlenu ve stolici.
Postiženi bývají častěji individuální turisté, terénní pracovníci, zdravotníci nebo geologové. 
Nepřeceňujte ani pobyt v 5-ti hvězdičkovém hotelovém resortu - neznáte zázemí, úroveň ubytování, ani zdravotní stav personálu, který s vámi nebo vaší potravou přichází do kontaktu.
Na cestách může snadno dojít k lehčím poraněním i k těžším úrazům. Mějte proto na paměti platné očkování proti tetanu!

POHYB VE SKUPINĚ LIDÍ

Necestujte zcela sami, raději se skupinou přátel.
Při pobytu v rozvojových zemích se při kontaktu s místním obyvatelstvem vyhýbejte přeplněným hromadným dopravním prostředkům. Především v přeplněných prostorech hrozí riziko nákazy - hlavně vzdušné kapénkové nákazy jako je chřipka, meningokoková meningitida, tuberkulóza atd.

OČKOVÁNÍ A CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKA

Před plánovanou cestou navštivte v časovém předstihu očkovací centrum, kde Vám zajistí doporučená či povinná očkování. Některé země vyžadují povinné očkování proti žluté zimnici (státy centrální rovníkové Afriky a Jižní Ameriky). Běžným standardem pak je očkování proti žloutence typu A i B.
Nezapomeňte na vybavení cestovní lékárničky, kde by neměly chybět léky proti průjmům, teplotě, kvalitní repelent, analgetika, léky proti alergiím, obvazy, náplasti, dezinfekce. Nezapomeňte na léky, které užíváte pravidelně.

Očkování do zahraniční je ve vlastním zájmu každého cestovatele. Pokud si nejste jistí, jaká rizika vám hrozí ve vaši cílové destinaci, nabízíme vám přehled zdravotních rizik a povinných i doporučených očkování do každé krajiny (dle kontinentů a krajin):

V případě, že cestujete do jakékoliv destinace, doporučujeme vám konzultovat zdravotní rizika a možné hrozby u odborníků na zdravotní péči pro cestovatele.

Konzultace pro cestovatele poskytují Očkovací centra Avenier ve všech svých 18 pobočkách po České republice! V očkovacích centrech si můžete zakoupit kvalitní vybavení pro vaší cestovní lékárničku a v případě potřeby si nechat vystavit i mezinárodně platný očkovací průkaz.